زلزله های مریخ رمزگشایی شدند

به گزارش عینک آفتابی، لندر اینسایت ناسا در مارس سال جاری میلادی دو زلزله قدرتمند در مریخ ثبت کرده که مشابه زلزله در زمین هستند.

زلزله های مریخ رمزگشایی شدند

به گزارش عینک آفتابی به نقل از مهر، لندر اینسایت که در سال 2018 میلادی به مریخ فرستاده شد، در مارس سال جاری میلادی 2 زلزله روی سطح سیاره سرخ رصد کرده که اطلاعات جدیدی درباره فعالیت های لرزشی و ژئوسفر سیاره در اختیار محققان این سازمان قرار می دهد.

اطلاعات جدید این فرضیه را ثابت می کند که منطقه Cerberus Fossae مریخ از لحاظ لرزشی فعال است.

قبل از زلزله هایی به بزرگی 3.3 و 3.1 که در 7 و 18 مارس 2021 ثبت شده اند، محققان دو زلزله قدرتمند دیگر (به اندازه 3.6 و3.5) نیز در این منطقه رصد کرده بودند. البته این موارد فقط چند نمونه از 500 زلزله ای هستند که لندر اینسایت در 3 سال مأموریت خود ردیابی کرده است. اما نکته مهم درباره آنها شفافیت سیگنال ها بود.

دسترسی به اطلاعات لرزشی واضح روی مریخ کار ساده ای نیست زیرا بادهای شدیدی روی سیاره می وزد و خوانش داده ها را سخت تر می کند.

تیاچی کاوامورا یکی از محققان انستیتو فیزیک د گلوب د پاریس در این باره می گوید: طی این مأموریت ما شاهد دو نوع زلزله مریخی بوده ایم. یک نوع از آنها شبیه زلزله در ماه و نوع دیگر شبیه زمین است.

امواج زلزله در زمین به طور مستقیم در سیاره حرکت می کنند. از سوی دیگر زلزله در ماه منتشر می شود. به طور دقیق، زلزله در مریخ چیزی بین این دو رویداد است. به گفته کاوامورا نکته جالب آن است که 4 زلزله قدرتمند رصد شده در این منطقه شبیه زمین هستند.

طبق اطلاعات موجود این زلزله ها در فصل تابستان شمال مریخ به وقوع پیوسته اند.

اینسایت نخستین لندر ناسا در مریخ و مجهز به ابزارهای مختلف است تا اعماق سیاره سرخ را مطالعه و فعالیت های لرزشی را ردیابی کند.

منبع: جام جم آنلاین

به "زلزله های مریخ رمزگشایی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زلزله های مریخ رمزگشایی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید