دوشان ماکاویو کارگردان یوگسلاو درگذشت

به گزارش عینک آفتابی به نقل از آسوشیتدپرس، دوشان ماکاویو که برای ساخت فیلم هایی چون اسرار سازماندهی شناخته می گردد و سازنده آثاری بی پرده بود که از سوی مقامات کشورش ممنوع شناخته می شدند، درگذشت.

دوشان ماکاویو کارگردان یوگسلاو درگذشت

این نویسنده، کارگردان و پیشگام سینمای خلاق که برای آثارش در دهه 1960 و 1970 شناخته می شد در 86 سالگی چشم از جهان فروبست.

وی که دارای دکترای افتخاری از دانشگاه بلگراد در سال 2018 بود، در همین شهر که زادگاهش نیز بود، درگذشت.

مونته نگرو محصول 1981 که در سوئد ساخته شد شاید از شناخته شده ترین فیلم های وی باشد. این کمدی سیاه با تمرکز بر یک زن خانه دار آمریکایی با بازی سوزان آنسپچ ساخته شد که در استکهلم با کولی های یوگسلاو آشنا می گردد.

فیلم های ماکاویو که بخشی از موج سیاه یوگسلاوی را شکل داده بیشتر ضد بوروکراسی بودند و به همین دلیل از سوی مقامات کشورش بارها و بارها ممنوع اعلام شدند.

موج سیاه یوگسلاوی برای شیوه غیرسنتی در فیلمسازی، طنز تیره و آنالیز انتقادی جامعه آن موقع یوگسلاوی شناخته شده است.

ماکاویو سال 1932 در بلگراد به جهان آمد و از آنجا که در سال های جنگ جهانی رشد کرد، جنگ را با همه وجود درک کرد و در نهایت به یکی از معترض ترین کارگردان های کشورش بدل شد.

اسرار سازماندهی که سال 1971 ساخته شد و از شاهکارهای وی به شمار می آید و در جشنواره کن و بخش دو هفته کارگردان ها به نمایش درآمد، با تمرکز برآموزه های یک روان درمانگر ساخته شده که تئوری هایی درباره انقلاب و توسعه دارد و شیوه های اخلاقی سوسیالیست ها و غربی های آن دوره را به نقد می کشد.

فیلم آدمی یک پرنده نیست که اولین فیلم بلند این فیلمساز است و سال 1965 ساخته شده، به نوعی ارایه کننده نظرات وی در 11 فیلم بعدی اش هم هست و مملو از کنایه های سیاسی به وضعیت کشورش و درباره کنشگری سیاسی انسان است.

این کارگردان که اوایل دهه 1970 از کشورش رانده شد؛ بعدها گفت برای شرح این که چه اتفاقی دارد می افتد بهترین راه بیرون رفتن از یوگسلاوی بود.

به این ترتیب او مدتی در فرانسه و کانادا زندگی کرد و با کسب حمایت اقتصادی توانست فیلم شیرین را سال 1974 بسازد.

وی که در کشورش در رشته روانشناسی اجتماعی تحصیل نموده بود و بعد وارد ارتش شد، از سال 1957 تا 64 فعالیت هایش را بین نقد سینما و فیلمسازی تقسیم می کرد اما پس از آن به فیلمسازی پرداخت.

ماکاویو در آمریکا در سال 1978 از هاروارد در رشته فیلم فارغ التحصیل شد و بعد فیلم مونته نگرو را با الهام از کازابلانکا ساخت.

او شمار زیادی فیلم کوتاه نیز در کارنامه دارد که حاصل دوران اولیه فیلمسازی اش است.

در کارنامه وی جوایز متعددی نیز جای دارد که جایزه برلیناله و شیکاگو از جمله آن هاست.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دوشان ماکاویو کارگردان یوگسلاو درگذشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوشان ماکاویو کارگردان یوگسلاو درگذشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید