روش های جلوگیری از بروز عفونت های قارچی در زنان

به گزارش عینک آفتابی، فلوشیپ ناباروری، از عفونت های قارچی به یکی از شایع ترین علل عفونت واژینال نام برد و گفت: 75 درصد خانم ها حداقل یک بار در طول زندگی خود دچار عفونت های قارچی می شوند.

روش های جلوگیری از بروز عفونت های قارچی در زنان

به گزارش عینک آفتابی به نقل از خبرگزاری مهر، به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان (26 مهر تا 2 آبان)، نیلوفر معترف جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ ناباروری، در مورد عفونت های واژینال که از شایع ترین بیماری های سیستم تناسلی زنان است، گفت: عفونت های واژینال در بین خانم ها شیوع بالایی دارد و درصد زیادی از مراجعات به مطب پزشکان زنان به دلیل این بیماری است.

وی اضافه کرد: سه علت اصلی در ایجاد عفونت های واژینال در خانم ها نقش دارند. واژینوز باکتریال، عفونت های تریکومونایی و عفونت های کاندیدیایی یا قارچی.

معترف ادامه داد: عفونت های قارچی یکی از شایع ترین علل عفونت واژینال است و 75 درصد خانم ها حداقل یک بار و 45 درصد خانم ها دو بار یا بیشتر در طول زندگی خود دچار عفونت های قارچی می شوند. البته تعداد محدودی از خانم ها نیز ممکن است دچار عفونت های تکرار شونده و مزمن قارچی شوند.

این متخصص زنان درباره عامل ایجاد عفونت قارچی واژینال، توضیح داد: قارچ کاندیدیازیس عامل 85 تا 90 درصد عفونت های قارچی واژینال هستند و 10 درصد عفونت ها نیز ناشی از انواع دیگر قارچ است.

وی گفت: عفونت های قارچی غیرکاندیدایی معمولاً به درمان مقاوم ترند و به درمان های طولانی تر احتیاج دارند. در واقع کاندیدیا به طور نرمال در جاهای مختلف بدن، مانند دهان، گلو و پوست وجود دارد و به صورت مسالمت آمیز در بدن ما زندگی می نماید. اما اگر تعادل فلور نرمال بدن به دلیل عوامل مستعدنماینده به هم بریزد، عفونت ایجاد می گردد.

معترف با اشاره به عوامل مستعدنماینده عفونت اضافه کرد: هرعاملی که باعث کاهش یا نقصان در سیستم ایمنی بدن گرددنظیر مصرف کورتون و یا داروهای شیمی درمانی و یا هر عاملی که باعث بالا رفتن سطح استروژن خون گردد نظیر بارداری یا مصرف قرص های جلوگیری و نیز مصرف مستمر آنتی بیوتیک ها و دیابت کنترل نشده، فرد را مستعد ابتلا به این عفونت می نماید.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، درباره علائم عفونت قارچی واژینال، گفت: علامت تیپیک عفونت قارچی خارش و ترشحات پنیری بدون بو است. البته، اینها علائم معمول این نوع عفونت است و ممکن است ترشحات لزوماً پنیری نباشد و یا خانم به جای خارش، سوزش داشته باشد. همچنین، درد یا سوزش هنگام نزدیکی یا هنگام دفع ادرار نیز می تواند از جمله علائم عفونت قارچی واژینال باشد.

وی با اشاره به روش های تشخیص این نوع عفونت زنان، اضافه کرد: در معاینه، معمولا قرمزی و تورم در ناحیه ژنیتال خارجی دیده می گردد، در دیواره های واژن التهاب وجود دارد و ترشحات قارچی قابل مشاهده است. البته خوشبختانه این عفونت سرویکس یا دهانه رحم را درگیر نمی نماید و ظاهر سرویکس در معاینه نرمال است.

همچنین، بر خلاف دو نوع دیگر عفونت که به آنها اشاره شد، عفونت قارچی pH واژن را تغییر نمی دهد. عفونت قارچی معمولاً با توضیح حال و معاینه تشخیص داده می گردد و ممکن است در مواردی تهیه اسمیر و کشت از ترشحات هم لازم باشد.

این فلوشیپ ناباروری درباره درمان عفونت های قارچی واژینال، گفت: درمان این نوع عفونت، مصرف داروهای ضد قارچ است. در گذشته بیشتر داروی نیستاتین تجویز می شد، اما امروزه داروهای گروه ازول، مانند فلوکونازول و کلوتریمازول به صورت موضعی و یا خوراکی تجویز می شوند و در 80 تا 90 درصد موارد، درمان موفقیت آمیز است . البته با آغاز مصرف دارو علائم به سرعت از بین نمی فرایند و دو تا سه روز زمان ضروری است تا علائم از بین بفرایند. همچنین، می توانیم برای تسکین علائم خارش و سوزش از استروئیدهای موضعی ضعیف مثل هیدروکورتیزون، به صورت کوتاه مدت استفاده کنیم.

معترف با اشاره به نوع راجعه یا تکرارشونده عفونت قارچی واژینال، یادآور شد: در تعداد محدودی از خانم ها این عفونت به صورت راجعه بروز می نماید. یعنی در طول یک سال، خانم چهار بار یا بیشتر به عفونت قارچی دچار می گردد. در عفونت های راجعه، بروز علامت خارش کمتر است و خانم بیشتر دچار سوزش می گردد. همچنین، برخلاف عفونت کاندیدیایی معمولی که می توانیم با معاینه به تشخیص برسیم و درمان را آغاز کنیم، در عفونت های راجعه یا تکرار شونده حتماً باید تهیه اسمیر و کشت از ترشحات انجام و نمونه زیر میکروسکوپ آنالیز گردد. زیرا تشخیص های افتراقی که درمان های کاملاً متفاوتی دارند، مانند درماتیت اتروفیک که به دلیل کمبود استروژن و بیشتر در افراد مسن دیده می گردد و یا درماتیت آتوپیک یعنی درگیری آلرژیک پوستی، نیز علایم مشابهی را ایجاد مینمایند و تنها با انجام تست می توان تشخیص های دیگر را رد کرد.

وی اضافه کرد: برای درمان عفونت های قارچی راجعه، ابتدا درمان اولیه کامل، یعنی همان درمان نوع معمولی عفونت داده می گردد و پس از کامل شدن دوره درمان، خانم باید به مدت 6 ماه هفته ای یک عدد فلوکونازول 150 مصرف کند. معمولاً با این درمان عفونت های راجعه از بین می فرایند، اما در صورت عود مجدد، دوباره همان درمان تکرار می گردد.

این متخصص زنان در سرانجام، اظهار داشت: اگرچه این عفونت جزو عفونت های انتقال یابنده از راه تماس جنسی طبقه بندی نمی گردد و بنابراین، لازم نیست همسر یا شریک جنسی خانم هم به موازات درمان گردد، اما در افرادی که فعالیت جنسی بیشتری دارند، بیشتر دیده می گردد. خانم ها برای پیشگیری از ابتلا به این عفونت باید لباس زیر نخی و آزاد بپوشند، هر روز لباس زیر خود را عوض نمایند و حتماً پس از رفتن به دستشویی ناحیه ژنیتال را به خوبی خشک نمایند. همچنین، استفاده مداوم از دوش واژینال یا شستشوی مداوم با مواد ضدعفونی نماینده مانند بتادین و استفاده مکرر از آنتی بیوتیک، با بر هم زدن فلور نرمال ناحیه تناسلی، خانم ها را مستعد ابتلا به عفونت قارچی می نماید. بنابراین، رعایت بهداشت فردی، مهم ترین راه پیشگیری از ابتلا به عفونت های کاندیدیایی واژینال است .

منبع: جام جم آنلاین

به "روش های جلوگیری از بروز عفونت های قارچی در زنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های جلوگیری از بروز عفونت های قارچی در زنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید