همه چیز درباره تمیز کردن کیف به شکل اصولی

به گزارش عینک آفتابی، کیف یکی از وسایلی است که زیاد استفاده می کنیم و دائما در معرض آلودگی است اما بعضی افراد تمیز کردن کیف را به کلی فراموش می نمایند. شما چند وقت یک بار کیف های خود را تمیز می کنید؟ می دانستید که دوام و حفظ کیفیت کیف تا حد زیادی به روش تمیز کردن کیف بستگی دارد؟ در ادامه تمام نکته های لازم برای تمیز کردن انواع کیف با جنس های مختلف را بخوانید.

همه چیز درباره تمیز کردن کیف به شکل اصولی

4 نکته مهم درباره تمیز کردن کیف

هیچ چیزی بدتر از تغییر شکل دادن، پارگی، تغییر رنگ و خراب شدن کیف بعد از شستن آن نیست. اگر می خواهید کیفتان را تمیز کنید بدون اینکه آسیبی ببیند، برای تمیز کردن کیف باید چند نکته را در نظر بگیرید تا دوام کیف شما بیشتر گردد و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کنید.

1. آن را آویزان نکنید

احتمالا اولین کاری که برای تمیز کردن کیف به ذهنمان می رسد این است که آن را بشوییم و آویزان کنیم. اما این بدترین کاری است که می توانید با کیفتان بکنید. اگر جنس کیف شما جوری است که می توانید آن را شست وشو دهید، بعد از شستن و وقتی کیف خیس است به جای آویزان کردن، آن را روی یک قفسه یا یک توری بگذارید تا خشک گردد.

2. از نور آفتاب دور نگه دارید

کیف را برای خشک کردن در معرض نور آفتاب نگذارید. کیف ها معمولا از جنس هایی ساخته می شوند که نمی توانند نور شدید و زیاد را تحمل نمایند. نور زیاد باعث تغییر رنگ بسیاری از انواع کیف ها می گردد.

3. در شستن زیاده روی نکنید

نکته مهم دیگری که باید در خصوص کیف بدانید این است که بهتر است آن را زیاد نشویید یا اصلا نشویید. کیف را باید مرتب تمیز کنید تا احتیاجی به شستن نداشته باشد. همواره کیف را با توجه به جنس که دارد، با دستمال نم دار یا هر وسیله دیگری که مناسب باشد، تمیز کنید.

4. از شکل کیف محافظت کنید

کیف وقتی مرطوب است، مکن است تغییر شکل بدهد. برای حفظ شکل کیف، می توانید داخل آن پارچه یا کاغذ یا هر چیز دیگری بگذارید تا آن را پر کند و با حفظ شکلی اصلی کیف، خشک گردد. حتی برای کنار نگه داشتن کیف هم همواره چیزی داخل آن بگذارید که حجم داشته باشد و کیف را پر کند.

تمیز کردن کیف چرم مصنوعی

برای تمیز کردن کیف چرم مصنوعی معمولا محدودیتی ندارید و می توانید از شست وشو با آب ولرم و صابون ملایم بهره ببرید. بهتر است که کیف را بعد از چند بار استفاده، با یک دستمال تمیز پاک کنید و اگر لک دارند، آن لک را تمیز کنید. برای تمیز کردن لک ها فقط میزان کمی صابون ملایم کافی است. اگر تمیز کردن با دستمال نم دار و آب و صابون کافی نیست، می توانید کل کیف را که معمولا آستر هم دارند، با آب و صابون بشویید.

قبل از هر کاری، توضیحات روی لیبل کیف را بخوانید. موقع خرید کیف زنانه دقت کنید که محصولی که می خرید این توضیحات را داشته باشد. یا اگر توضیحات آن روی بروشوری چاپ شده و داخل کیف واقع شده است، آن را نگه دارید یا به خاطر بسپارید. بسیاری از کیف های تهیه شده با چرم مصنوعی را می توانید بدون نگرانی در ماشین لباسشویی بیاندازید.

برای تمیز کردن کیف چرم مصنوعی به وسایل زیر احتیاج دارید:

  • دستمال میکروفایبر
  • سینک بزرگ برای شستن با دست یا ماشین لباسشویی
  • آب ولرم
  • یک شوینده ملایم

برای تمیز کردن کیف ابتدا دستمال را با آب گرم و شوینده ملایم نم دار کنید و روی کیف بکشید. اگر می خواهید کل کیف را بشویید، آب ولرم و شوینده را داخل سینک بریزید و اجازه دهید کیف شما چند دقیقه داخل آب بماند. سپس می توانید با دست آستر و روی آن را تمیز کنید. زیاد کیف را چنگ نزنید و با ملایمت آن را بشویید.

روش تمیز کردن کیف چرم طبیعی

تمیز کردن کیف چرم طبیعی احتیاج به دقت و مراقبت بیشتری دارد. با نکته هایی که در ادامه یاد می گیرید می توانید با حفظ زیبایی و دوام کیف چرم طبیعی، آن را تمیز کنید.

وسایل مورد احتیاج

  • تمیزنماینده ملایم چرم
  • اسفنج یا پارچه نرم
  • قلم مو یا مسواک بسیار نرم
  • نرم نماینده چرم طبیعی

اما چطور چطور کیف را تمیز کنیم؟

برای تمیز کردن مراحل زیر را دنبال کنید.

1. لیبل کیف را آنالیز کنید

قبل از آغاز هر کاری، اگر کیف شما لیبل توضیحات دارد، آن را بخوانید. روی این لیبل معمولا دستورالعمل تمیز کردن کیف و نکاتی که باید بدانید آمده است. پس اگر تولیدنماینده محصول توضیحاتی در خصوص تمیز کردن آن داده، حتما اول آن نکات را مد نظر داشته باشید.

2. مواد تمیزنماینده را امتحان کنید

قبل از اینکه هر ماده شوینده ای را برای کل کیف بهره ببرید حتما روی قسمتی از کیف که در معرض دید نیست و پنهان است، آن را امتحان کنید. با این کار، اگر آن شوینده آسیبی به چرم بزند، کل کیف شما آسیب نمی بیند.

3. آلودگی ها را پاک کنید

هرگونه آلودگی، گرد و خاک و لکه ای که قابل جدا کردن است از روی سطح کیف پاک کنید. برای تمیز کردن غبار و خرده ریزها از داخل کیف می توانید از جاروبرقی هم بهره ببرید.

4. سطح کیف را تمیز کنید

یک پارچه یا اسفنج نرم را در محلول تمیزنماینده مرطوب کنید.

سطح کیف دستی را به آرامی پاک کنید و به قسمت هایی که دارای لکه یا کثیفی هستند توجه کنید.

از مالش زیاد کیف خودداری کنید، زیرا ممکن است به چرم آسیب برساند.

تمیز کردن کیف های دستی را می توان با بسیاری از محصولات مختلف انجام داد مثلا پدهای تهیه شده از الیاف طبیعی یا برس های نرم با موی اسب که می توانند به عمق منافذ چرم نفوذ نمایند.

پس از انجام موارد فوق، می توانید به استفاده از یک برس نرم هرگونه کثیفی گیر نموده در بافت چرم را از بین ببرید، محلول تمیزنماینده چرم را روی برس اسپری نموده و به سطح کیف بزنید.

5. لکه ها را پاک کنید

برای لکه های سرسخت و مقاوم، می توانید از تمیزنماینده های مخصوص چرم که برای پاک کردن لکه ها است بهره ببرید. این محصولات را می توانید از کفاشی ها یا فروشگاه های کیف و کفش خریداری کنید. یا اینکه از یک دستمال نرم بهره ببرید که آن را با آب ولرم و سرکه سفید مرطوب نموده اید. مراقب باشید که زیاده روی نکنید و این کار را با ملایمت انجام دهید.

6. زیپ و یراق را تمیز کنید

برای تمیز کردن کیف، تمیز کردن یراق و زیپ آن را از قلم نیاندازید. می توانید با مسواک نرم زیپ و هر گونه یراق فلزی که کیف دارد تمیز کنید تا گرد و غبار و آلودگی را از منافذ و سوراخ های آن تمیز کنید.

7. کیف را خشک کنید

اجازه دهید که رطوبت کیف در هوای آزاد خشک گردد. از وسایل گرمایشی مثلا سشوار برای خشک کردن آن استفاده نکنید چون ممکن است باعث لک شدن سطح آن گردد. آن را کنار بخاری نگذارید. اینکه کیف در معرض هوا و طبیعی خشک گردد، برترین راه برای خشک کردن آن است.

8. چرم را نرم نماینده بزنید

چرم طبیعی معمولا بعد از مدتی و بعد از شست وشو با مواد شوینده، کمی خشک می گردد. برای پیشگیری از آسیب تماشا چرم، می توانید از کرم های نرم نماینده مخصوص چرم بهره ببرید. این کرم ها و مواد نرم نماینده نه تنها خط های ریز ایجاد شده روی چرم را از بین می برند بلکه باعث نرم تر شدن و درخشان شدن آن می شوند. این کرم نرم نماینده می تواند یک لایه محافظ هم روی چرم ایجاد کند تا از خراب شدن چرم و جمع شدن آلودگی ها روی آن جلوگیری کند.

برای استفاده از این کرم ها می توانید از انگشت یا پدهای نرم بهره ببرید. چرم را به خوبی با این مواد ماساژ دهید تا کرم به خورد چرم برود. بعد از اتمام کار می توانید روی آن را پولیش بکشید تا ظاهری مات ایجاد کند.

9. از کیف درست مراقبت کنید

اگر کیف شما هنوز رطوبت دارد آن را در جایی که هوا عبور نمی نماید قرار ندهید چون باعث ایجاد قارچ و بوی نامطبوع در کیف می گردد. حتما مطمئن شوید که کیف کاملا خشک شده است. قبل از اینکه آن را داخل کمد یا کاور بگذارید، حداقل پنج روز صبر کنید.

وقتی از کیف استفاده نمی کنید آن را در جای خنک و خشک نگهداری کنید. کیف نباید در معرض رطوبت یا نور شدید آفتاب باشد.

10. کیف را مرتب تمیز کنید

کیفتان را مرتب با همین روش تمیز کنید و از نرم نماینده بهره ببرید. این روش تمیز کردن و مراقبت از کیف، باعث خراب شدن آن نمی گردد بلکه از خشک شدن و آسیب تماشا آن هم جلوگیری می نماید.

نکات بیشتر درباره تمیز کردن کیف چرم

برای کیف های چرم طبیعی از مواد شوینده خیلی قوی استفاده نکنید. مواد شیمیایی قوی، شوینده های الکلی یا دستمال های مرطوب برای تمیز کردن کیف چرم مناسب نیستند.

کیف های چرمی را در معرض باران و آب وهوای نامناسب قرار ندهید. آب می تواند به کیف چرمی حسابی آسیب بزند.

اگر کیف شما از کیف های لوکس، برند و گران قیمت است و نگرانید که موقع تمیز کردن کیف به آن آسیبی بزنید، حتما برای تمیز کردن آن از خدمات حرفه ای برای تمیز کردن کیف بهره ببرید که در برخی مراکز ارائه می گردد.

تمیز کردن کیف جیر

هنگام خرید انواع کیف مردانه کیف های جیر و چرم اشبالت معمولا توجه بیشتر افراد را جلب می نمایند. جیر نوعی چرم است که پرداخت متفاوتی دارد. احتمالا می دانید که پرزهای کیف جیر باعث می گردد که بیشتر و زودتر کثیف گردد. برای تمیز کردن کیف چرم اشبالت و کیف جیر مراحل زیر را دنبال کنید. ابتدا باید کیف جیر خود را برای تمیز کردن آماده کنید.

برای آماده کردن کیف جیر برای تمیز کردن مراحل زیر را دنبال کنید.

1. پاک کردن گرد و غبار و آلودگی

با قلم موهای مخصوص جیر یا چرم اشبالت، روی کیف را تمیز کنید تا هر آلودگی و گرد وغباری از روی آن پاک گردد. کیف را در جهت پرزهای آن تمیز کنید و این کار را با حرکات نرم و آرام انجام دهید تا زیبایی طبیعی جیر از بین نرود.

2. امتحان کردن مواد تمیزنماینده

قبل از اینکه هر ماده تمیزنماینده جدیدی را بهره ببرید، آن را در گوشه پنهان و نامشخصی از سطح کیف امتحان کنید. این کار به شما اطمینان می دهد که روش تمیز کردن و ماده ای که انتخاب نموده اید، آسیبی به کیف نمی زند.

بعد از این مرحله باید موقع تمیز کردن کیف با دستمال نرم و شوینده و آب ولرم، این نکته ها را در نظر بگیرید.

3. اجتناب از آسیب های احتمالی

کیف های جیر مختلف ممکن است به روش تمیز کردن متفاوتی احتیاج داشته باشند. امتحان کردن روی یک قسمت کوچک از کیف باعث می گردد که بتوانید برترین روش برای تمیز کردن آن را پیدا کنید.

4. جلوگیری از تغییر رنگ

برخی از محصولاتی که برای تمیز کردن کیف جیر وجود دارند ممکن است باعث تغییر رنگ آن شوند یا رنگ کیف را کم رنگ تر نمایند. با روش امتحان کردن روی یک گوشه مخفی از کیف، می توانید این مورد را هم آنالیز کنید. حتما به میزان کافی صبر کنید تا موادی که استفاده می کنید، تاثیر خود را نشان دهند.

تمیز کردن کیف جیر مثل کیف چرم معمولی انجام می گردد. فقط برای این کار می توانید از قلم موهای مخصوص جیر و سرکه سفید بهره ببرید.

چطور کیف سفید را تمیز کنیم؟

رنگ کیف ها تاثیری روی نحوه شست وشوی آن ندارد. اما اگر کیف سفید دارید، مرحله امتحان کردن مواد شوینده را باید خیلی بیشتر جدی بگیرید. چون برخی مواد می توانند باعث تغییر رنگ کیف یا رنگ گرفتن آن شوند.

جمع بندی

تمیز کردن کیف به خصوص اگر از جنس چرم طبیعی باشد، فوت و فن خاص خودش را دارد. با نکاتی که بالاتر گفتیم، می توانید کیف های خود را مرتب تمیز کنید و مطمئن باشید که همواره سالم، تمیز و مثل روز اول زیبا می مانند.

منابع: Leatherrepaircompany, Modaendrizzi, Byrdie

منبع: دیجیکالا مگ

به "همه چیز درباره تمیز کردن کیف به شکل اصولی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره تمیز کردن کیف به شکل اصولی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید