کاربران اندروید قربانی یک بدافزار جدید، آلودگی 45 هزار دستگاه

به گزارش عینک آفتابی به نقل از مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری، این بدافزار که با نام xHelper شناخته شده است به طور میانگین روزانه 131 قربانی و هر ماه حدود 2400 قربانی می گیرد و به دلیل برخورداری از مکانیزم نصب مجدد، حذف آن تقریبا غیرممکن شده است.

کاربران اندروید قربانی یک بدافزار جدید، آلودگی 45 هزار دستگاه

چندین نرم افزار ضد ویروس توانسته اند بدافزار xHelper را از ماه مارس 2019 شناسایی نمایند و این ویروس تاکنون توانسته است 45 هزار دستگاه اندرویدی را قربانی کند.

خوشبختانه این تروجان عملیات مخربی را انجام نمی دهد و تنها آگهی پاپ آپ مزاحم و اعلان اسپمی را نمایش می دهد.

نکته نگران نماینده درباره این بدافزار این است که xHelper ویژگی هایی دارد که می تواند سایر برنامه ها را نیز دانلود و نصب کند. این ویژگی خطرناک به عوامل xHelper اجازه می دهد تا بتوانند payloadهای دیگر مانند باج افزار، تروجان های بانکی، بات های DDoS یا بدافزارهای دزد گذرواژه را منتقل کند.

منبع آلودگی این بدافزار، ریدایرکت هایی است که کاربران را به صفحات میزبان برنامه های اندروید منتقل می نمایند. در این سایت ها به کاربران آموزش داده می گردد که چگونه برنامه های غیررسمی اندروید را از خارج از Google Play نصب نمایند. کد مخفی موجود در این برنامه ها تروجان xHelper را دانلود می نماید.

نکته قابل توجه این است که xHelper مانند سایر بدافزارهای اندرویدی کار نمی نماید. هنگامی که تروجان به وسیله یک برنامه اولیه به یک دستگاه اندروید دسترسی پیدا کند، xHelper خود را به عنوان یک سرویس جداگانه نصب می نماید.

حذف برنامه اولیه، xHelper را حذف نمی نماید و تروجان همچنان در دستگاه قربانی به فعالیت خود ادامه می دهد.

اگر کاربران سرویس xHelper را در بخش برنامه های اندروید حذف نمایند، بدافزار هر بار خود را دوباره نصب می نماید و حتی پس از بازگشت به تنظیمات کارخانه (reset factory) نیز بدافزار دوباره نصب می گردد.

پژوهشگران اعلام کردند که بدافزار xHelper در حال توسعه مداوم است و به روزرسانی های جدید کد آن به طور مرتب انجام می گردد.

کارشناسان معاونت آنالیز مرکز افتا، به روزرسانی دستگاه های اندرویدی، نصب وصله های منتشر شده، عدم دانلود برنامه از سایت ها و منابع نامعتبر، توجه به دسترسی های مورد درخواست برنامه ها و بک آپ گیری متناوب را از راهکارهایی اعلام نموده اند که از آلودگی دستگاه های اندرویدی به بدافزار xHelper جلوگیری می نماید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کاربران اندروید قربانی یک بدافزار جدید، آلودگی 45 هزار دستگاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربران اندروید قربانی یک بدافزار جدید، آلودگی 45 هزار دستگاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید