توافق کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

به گزارش عینک آفتابی، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه اظهار داشت کمیته قانون اساسی سوریه بر سر یک دستور کار و همچنین ترکیب هیئت تدوین که قرار است وظیفه کار بر روی سند قانون اساسی را به عهده بگیرد، به توافق رسیده است.

توافق کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو

به گزارش ، گیر پدرسون، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در نشست خبری در ژنو اعلام نمود کمیته قانون اساسی سوریه بر سر یک دستور کار و همچنین ترکیب هیئت تدوین که قرار است وظیفه کار بر روی سند قانون اساسی را به عهده بگیرد، به توافق رسیده است.

پیش از این نماینده سازمان ملل در امور سوریه، در کنفرانسی خبری تاکید نمود وجود قانون اساسی به کاهش اختلافات و اعتمادسازی بین طرف های مختلف در سوریه یاری می نماید.

او با تأکید بر اینکه می خواهیم به آتش بس در سرتاسر خاک سوریه برسیم، گفت: به طوری که این موضوع به کاهش تنش در ادلب و شمال شرق سوریه یاری کند.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه همچنین گفت کمیته تدوین قانون اساسی این کشور سی ام اکتبر (چهارشنبه 8 آبان) فعالیت خود را در ژنو شروع خواهد نمود.

پدرسون اضافه کرد: کمیته تدوین قانون اساسی سوریه شامل 50 عضو از دولت سوریه، 50 عضو از معارضان و 50 عضو از نمایندگان جامعه مدنی خواهد بود. 30 درصد از اعضای کمیته زنان خواهند بود.

او همچنین اعلام نمود: شماری از بازداشت شدگان در زندان های سوریه آزاد شدند که این حد کافی نیست و باید شمار بیشتری از بازداشت شدگان آزاد شوند.

پیش تر خبرگزاری سانا گزارش داده بود هیئت مورد حمایت دولت سوریه در کمیته آنالیز قانون اساسی و هیئت های دیگر وارد ساختمان سازمان ملل متحد در ژنو شدند.

این هیئت ها قرار است در نخستین جلسه آنالیز قانون اساسی شرکت نمایند.

تصمیم برای ایجاد کمیته قانون اساسی سوریه به منظور تدوین توصیه های مربوط به اجرای اصلاحات در قانون اساسی سوریه در ژانویه سال 2018 در نشست کنگره ملی گفتگوی سوریه در سوچی روسیه تصویب شد.

این کمیته متشکل از 150 نفر -50 نفر از نمایندگان دولت سوریه, 50 نفر از مخالفان و 50 تن از اعضای جامعه مدنی است. هر یک از این گروه ها باید 15 کارشناس را برای تشکیل جلسه در پشت در های بسته به منظور رایزنی در ژنو معرفی نمایند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "توافق کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید