کشف 85 ردپای انسان در مراکش که به خوبی حفظ شده اند

به گزارش عینک آفتابی، ایسنا/ براساس آخرین اخبار منتشر گشته، کشف 85 ردپای انسان در مراکش که به خوبی حفظ شده اند، صورت گرفت.

کشف 85 ردپای انسان در مراکش که به خوبی حفظ شده اند

مطالعه ای که 23 ژانویه در ژورنال Scientific Reports منتشر شد، نشان می دهد محققان در سال 2022 در حین مطالعه روی تخته سنگ ها در یک ساحل جیبی در نزدیکی شمال آفریقا پیروز به کشف این ردپاها شدند.

منصف سدراتی سرپرست این مطالعه و استادیار دینامیک ساحلی و ژئومورفولوژی در دانشگاه بریتانیای جنوبی در فرانسه در این باره به لایو ساینس گفت: بین جزر و مد به تیمم گفتم که باید به شمال برویم تا ساحل دیگری را کشف کنیم. ما از پیدا کردن نخستین ردپا شگفت زده شدیم. البته در ابتدا متقاعد نشدیم که این یک ردپاست اما بعد از آن تعداد بیشتری را در مسیر پیدا کردیم.

تجزیه و تحلیل این محوطه که تنها محوطه شناخته شده گذرگاه انسانی در نوع خود در شمال آفریقا و جنوب مدیترانه است، دو مسیر را نشان داد که در مجموع حاوی 85 ردپای انسان است که از طریق گروهی متشکل از پنج انسان مدرن اولیه در ساحل نقش بسته است.

این تیم از تاریخ گذاری لومینسانس با تحریک نوری استفاده کردند. براساس سن دانه های ریز کوارتز که بخش عمده ای از ماسه های ساحلی با شیب ملایم را تشکیل می دهند، محققان به این نتیجه رسیدند که یک گروه چند نسلی از انسانهای خردمند تقریباً 90 هزار سال پیش در ساحل راه می رفتند که مسیرهایی را ایجاد کرده اند. براساس این مطالعه، این رویداد در اواخر دوره پلیستوسن به عنوان آخرین عصر یخبندان که حدود 11 هزار و 700 سال پیش به خاتمه رسید، رخ داد.

سرپرست تیم باستان شناسی گفت: برای معین طول و عمق ردپاها در محل مقدار گیری هایی انجام دادیم و براساس فشار پا و مقدار ردپاها توانستیم سن تقریبی افراد را که شامل بچه ها، نوجوانان و بزرگسالان می شود، معین کنیم.

بر اساس این مطالعه، محققان حفظ فوق العاده خوب این ردپاهای باستانی را مرهون تعدادی از عوامل از جمله طرح ساحل و دسترسی طولانی جزر و مد برای حفظ نهایی ردپاها می دانند.

سدارتی همچنین گفت: نکته استثنایی، موقعیت ساحل روی سکوی سنگی است که پوشیده از رسوبات رسی است. این رسوبات شرایط خوبی را برای حفظ مسیرها روی شن ایجاد می کنند در حالی که جزر و مد به سرعت ساحل را مدفون می کند. به همین دلیل است که ردپاها در اینجا به خوبی حفظ می شوند.

با این حال، محققان درباره آنچه این گروه از افراد در ساحل انجام می دادند نامطمئن هستند و تجزیه و تحلیل آینده این محوطه می تواند این اطلاعات را آشکار کند، اما آنها باید به سرعت وارد عمل شوند، زیرا فروپاشی مداوم سکوی ساحلی سنگی می تواند به نابودی نهایی ردپاهای باستانی منجر شود.

منبع: همگردی

به "کشف 85 ردپای انسان در مراکش که به خوبی حفظ شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 85 ردپای انسان در مراکش که به خوبی حفظ شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید