تصمیم آمریکا برای ساخت 3 پایگاه کوچک در قامشلی سوریه

به گزارش عینک آفتابی، شبه نظامیان کرد می گویند واشنگتن میخواهد در منطقه قامشلی سوریه 3 پایگاه کوچک تأسیس کند و اکنون در حال مکان یابی برای ساخت این پایگاه هاست.

تصمیم آمریکا برای ساخت 3 پایگاه کوچک در قامشلی سوریه

به گزارش گروه بین الملل عینک آفتابی، شبه نظامیان کرد مستقر در سوریه روز شنبه گزارش های منتشرشده مبنی بر تصمیم آمریکا برای ساخت پایگاه نظامی جدید در شمال شرق سوریه را تأیید کردند.

پایگاه روژوا اینفورمیشن سنتر وابسته به شبه نظامیان کرد شمال سوریه، در توییتر نوشته است: گزارش های منتشره مبنی بر اینکه ایالات متحده میخواهد در قامشلی پایگاه نظامی تازه ای احداث کند را تأیید کنیم.

این پایگاه ساعتی بعد در توییت تازه ای نوشت: سه پایگاه کوچک در قامشلی احداث می گردد. ایالات متحده در حال حاضر به دنبال یافتن مکان های مناسب [برای ساخت این پایگاه ها]است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا یک ماه پیش در آستانه آغاز عملیات نظامی ترکیه علیه شبه نظامیان کرد مستقر در شمال سوریه، اظهار داشت نیرو های آمریکایی این منطقه را ترک می نمایند. در پی این تصمیم، نظامیان آمریکایی پایگاه های خود در شمال و شمال شرق سوریه را رها نموده و آغاز به خروج از سوریه کردند.

با این وجود، ترامپ هفته پیش اظهار داشت واشنگتن برای محافظت از نفت سوریه، تعداد محدودی نظامی را در شمال این کشور حفظ می نماید.

پیش از این لیندسی گراهام از سناتور های نزدیک به ترامپ گفته بود که واشنگتن نمی خواهد منابع نفتی شمال سوریه به کنترل دولت مرکزی یا ایران درآید. ترامپ پیشتر از دولت های سابق آمریکا به دلیل اینکه نفت غرب آسیا را به کنترل خود درنیاوردند، انتقاد نموده بود.

قامشلی مرکزی استان الحسکه است. تقریبا نیمی از چاه های نفتی سوریه در این استان قرار گرفته است و استقرار نیرو های آمریکایی در قامشلی امکان تسلط بر منابع نفتی این منطقه را برای واشنگتن فراهم می نماید.

آنطور که مقام های آمریکایی پیش از این گفته اند، در استان مجاور الحسکه، یعنی دیرالزور هم نیرو های آمریکایی قرار است در دو پایگاه مستقر شوند. روز چهارشنبه ژنرال فرانک مک کنزی فرمانده نیرو های آمریکایی در منطقه غرب آسیا گفت: نظامیان آمریکایی در دو مقر به فاصله 40 کیلومتر در استان دیرالزور مستقر می شوند.

به گفته مک کنزی، یکی از این پایگاه ها در نزدیکی پایگاه گازی کنکو (الطابیه) و دیگری در نزدیکی منطقه ای در جنوب دیرالزور قرار گرفته است که آمریکایی ها از آن با عنوان روستای سبز یاد می نمایند.

پیش از این هم شبکه فرات پست گزارش داده بود که نیرو های آمریکایی که پایگاه الجزره در غرب شهر الرقه در شمال سوریه را تخلیه نموده بودند، به این پایگاه بازگشته اند.

مرکز موسوم به دیدبان حقوق بشر سوریه نزدیک به معارضان هم گزارش نموده بود که آمریکا کار ساخت پایگاه نظامی در قامشلی را آغاز نموده است.

این در حالی است که مسافت حد فاصل قامشلی تا رأس العین (سری کانیه) و از تل ابیض تا شهر عین العرب (کوبانی) تحت نفوذ سوریه و ارتش سوریه قرار گرفته است و حد فاصل رأس العین تا تل ابیض تحت نفوذ ترکیه و شبه نظامیان متحد آن است.

آمریکا تا پیش از دستور ماه گذشته ترامپ برای ترک شمال سوریه حدود 1000 نظامی در این کشور داشتند. مقام های آمریکایی می گویند اغلب این نظامیان سوریه را ترک نموده اند. واشنگتن تاکنون از اعلام آمار نظامیانی که قرار است همچنان در شمال سوریه حضور داشته باشند، خودداری نموده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "تصمیم آمریکا برای ساخت 3 پایگاه کوچک در قامشلی سوریه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصمیم آمریکا برای ساخت 3 پایگاه کوچک در قامشلی سوریه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید